K E N N E D Y    S A F A R I S

www.kennedy-safaris.com

Contact        

English French Italian Spanish Portuguese Russian Croatian

Kennedy Adventure Tours & Safaris

Tanzania - Parki Narodowe
Tanzania ma trzy główne rejony safari: Tanzania północna z bogatszą fauną i florą, Tanzania zachodnia gdzie jest kilka interesujących parków i Tanzania południowa gdzie jest mniej turystów.

---- Tanzania północna

- Serengeti NP
Serengeti to jeden z najsłynniejszych parków na świecie. Znajduje się w północnej Tanzanii i jest drugim co do wielkości (po Selous) parkiem tego kraju. Jeśli chodzi o przyrodę, to najlepszy park w północnej Tanzanii. Krajobraz oraz fauna i flora są tu bardzo zróżnicowane. Południe jest zdominowane przez ogromne równiny z krótkimi trawami, centralne partie przez sawanny z akacjami i przylegającymi do nich gęsto porosłymi lasem sawannami które ciągną się na północ i krajobraz zmnienia się w bardziej pofalowany. Zachodnie Serengeti to mieszanina obszarów lesnych, trawiastych równin i moczarów otoczonych wzgórzami. W wielu miejscach znajdują się tu kopje, samotne góry które są ulubionymi miejscami dla wielu zwierząt a wśród nich dużych kotów.
Szacuje się, że w Serengeti zamieszkuje 3000 lwów, 300 gepardów i 250 lampartów. A także 7500 cętkowanych hien, drugiego największego w Afryce mięsożercy. Na północy Serengeti graniczy z kenijskim Masai Mara. Między tymi parkami odbywa się wieczna Wielka Migracja olbrzymich stad antylop gnu i zebr. W Serengeti stada te można zobaczyć zazwyczaj od grudnia do czerwca.
Walory Serengeti sprawiają, że jest bardzo częstym celem safari w północnej Tanzanii. Bardzo bogata i zróżnicowana fauna i flora, mnóstwo ptactwa i krajobraz oferują niezapomniane widoki typowej sawanny. Serengeti jest najbardziej oddalonym parkiem północnej Tanzanii i niektóre prowadzące tu drogi mogą być w złym stanie, wyboiste, pełne kolein i kurzu. Jeśli komuś nie odpowiada podróż takimi drogami, możemy go zabrać tu małym samolotem z Arushy. Podróż trwa tylko około godziny. Możemy dolecieć do każdej części Serengeti tzn.północnej Lobo, centralnej Seronery i zachodniej Grumeti.
Park Serengeti jest otoczony przez kilka innych obszarów ochronnych które stanowią strefę ochronną względem otaczających go obszarów wiejskich. To między innymi Ngorongoro Conservation Area od południowego wschodu, Maswa Game Reserve od południa, Singita Grumeti Reserves od północnego zachodu i Ikorongo Game Reserve również od północnego zachodu.
Seronera i centralne Serengeti
Centralna część Serengeti to Seronera Valley uważana za najlepsze miejsce parku do obserwacji zwierząt. Seronera to strefa przejściowa między otwartą trawiastą sawanną na południu i gęściej porośniętą drzewami i krzewami sawanną na północy. Rzeka Seronera to stałe źródło pitnej wody, nigdy nie wysycha i jest następnym środowiskiem dla ptaków, ssaków i gadów, na przykład hipopotamow i krokodyli. Do rzeki ściągają stada antylop gnu i bawołów, słonie i zebry. Rano i wieczorem na drzewach wzdłuż rzeki możemy regularnie oglądać marabuty, bociany, sępy oraz bieliki afrykańskie.
Południowa połowa Seronery to głównie typowa sawanna, z odkrytymi obszarami trawiastymi, spłaszczonymi akacjami, skrawkami lasów i łożyskami rzek. Teren jest usłany samotnymi górami, popularnymi miejscami dużych kotów, lwów, lampartów i gepardów. Północna połowa to w większości krzaczaste obszary leśne ciągnące się w kierunku północnym.


Gol, Ndutu i południe
Zazwyczaj wiekszość odwiedzających park wjeżdża tu od południowego wschodu, przyjeżdżając z Ngorongoro. Tutaj znajdziemy olbrzymie równiny z krótką trawą od których park wziął swoją nazwę (w języku Masajów siringet to niekończące się równiny). Drzewa i krzewy trafiają się tu rzadko, głównie na terenach kopje takich jak Gol Kopjes. Roślinność i skały kopjes zapewnia zwierzętom( kotom, antylopom Granta i Thompsona oraz góralkom) schronienie i pożywienie. Trawiaste równiny to typowe środowisko antylop na które polują gepardy.
Dalej na północ, na terenie Moru Kopjes znajduje się nieco nosorożców jakie jeszcze pozostały w Serengeti. Na samym południu,tu gdzie Serengeti graniczy z Ngorongoro znajduje się sodowe jezioro Ndutu. Tutaj trawiaste równiny zmieniają się w sawanny. Od stycznia do marca to bardzo dobre miejsce na safari gdyż przebywające tu migrujące zwierzęta przyciągają koty i innych mięsożerców. Lobo i północ
Rejon Lobo bierze swoją nazwę od granitowych wzgórz Lobo Hills w północnym Serengeti, około 80km na północ od Seronery w kierunku Masai Mara. Lobo to tereny trawiaste, wzgórza, rzeki i tereny leśne. Szczyt sezonu tutaj, jeśli chodzi o migrację, to listopad i grudzień. Inne, nie migrujące zwierzęta możemy zobaczyć tu przez cały rok (słonie, bawoły, antylopy i koty). Lobo jest mniej odwiedzane przez turystów i czasem trudno tu kogoś spotkać podczas safari. Do Lobo możemy dostać się i drogą i samolotem, gdyż jest tu lądowisko.
Zachodni korytarz
Teren na zachód od Seronery w centalnym Serengeti zwany jest zachodnim korzytarzem. To tu gdzie w czerwcu przechodzą stada wędrujące na północ kierując się w stronę kenijskiego Masai Mara daleko na północy. Tutaj stada mają jedną ze swoich ryzykownych przepraw przez rzekę Grumeti pełną krokodyli. To obszary trawiaste, wzgórza, bagna i galerie lasów wzdłuż rzeki Grumeti River. Zobaczymy tu impale, żyrafy, likaony,mangusty pręgowane, lwy, małe pustynne antylopy dikdik i inne. Z ptaków drapieżnych możemy tu zobaczyć kuglarza z rodziny jastrzębiowatych, gołębiarza i orlika długoczubego. Do Serengeti jeździmy przez cały rok, ale najlepszy okres to grudzień - czerwiec. Wtedy jest tu obecna migracja. Kwiecień i maj to okres długich deszczy. I wtedy wiele dróg jest nieprzejezdnych i trudno jest wszędzie się dostać.
W Serengeti możemy zobaczyć wszystkie zwierzęta Wielkiej Piątki. Problem może być z nosorożcami gdyż jest ich tu mało i aby je zobaczyć jeździmy do krateru Ngorongoro. Najlepszym okresem do oglądania kotów jest wrzesień i październik. To koniec pory suchej, trawy są krótkie, drzewa liściaste i krzaki tracą liście i jest dużo łatwiej wypatrzeć koty. W Serengeti zobaczymy również dużo ptaków. Na pewno zobaczymy strusie które są bardzo charakterystyczne dla trawiastych równin. Ponadto jest tu dzioboróg kafryjski, drop olbrzymi, perlica zwyczajna, kraska, miodożerca, łowiec jasny, brodal ciemnobrody, błyszczak ciemny i wiele innych. Bliżej wody możemy dostrzec bociany i czaple. Z ptaków drapieżnych znajdziemy tu kuglarza, orła sawannowego, bielika afrykańskiego, sekretarza, pustułeczkę, kaniuka zwyczajnego i jastrzębiaka ciemnego. Rzadziej choć regularnie widuje się też wojownika zbrojnego, orlika długoczubego i sokolika czerwonookiego. Czasami widuje się tu sępy: afrykańskiego, plamistego i brunatnego.


- Ngorongoro Conservation Area
Ngorongoro CA to duży park w północnej Tanzanii, położony między Wielkim Rowem Afrykańskim na wschodzie i Serengeti na zachodzie. Wschodnie obszary górskie
Najbardziej znaną częścią tego obszaru jest krater Ngorongoro, 3648m. Góra jest pokryta lasami i ma trzy kratery, Ngorongoro, Olmoti i Empakaai. Na północ od parku znajduje się aktywny wulkan Oldoinyo Lengai, a na południu ten górski obszar graniczy z jeziorem Lake Eyasi, gdzie nadal mieszka plemię Hadza posługujące się językiem z mlaskami i polująjące w tradycyjny sposób.
Zachodnie równiny
Zachodnia część Ngorongoro CA jest sucha, otwarta i w przeważającej części płaska. To właśnie w tym miejscu zaczynają się równiny Serengeti. Jadąc z krateru Ngorongoro w stronę Serengeti znajdziemy wąwóz Olduvai Gorge. Warto się tu zatrzymać i zwiedzić lokalne muzeum ze skamielinami naszych przodków.
Krater Ngorongoro
To jedna z głównych atrakcji dla uczestników safari. Krater ma około 20 km szerokości i jest głęboki na 600 m. Dno krateru jest miejscem pełnym bogatej i wysoce skoncentrowanej fauny i flory. W kraterze żyje około 20000 ssaków, włączając około 20 czarnych nosorożców. Dno krateru ma także najwyższe zagęszczenie mięsożerców na świecie. Powszechnie widuje się tu lwy, hieny, gepardy i szakale. Do zobaczenia lampartów, serwali i likaonów trzeba mieć trochę szczęścia. Z roślinożerców, oprócz nosorożców oczywiście, możemy tu zobaczyć antylopy gnu, słonie, bawoły, zebry, gazele, hipopotamy, antylopy i guźdźce. W kraterze żyje również imponująca populacja różnych gatunków ptaków. Zwierzęta mogą wchodzić i wychodzić z krateru korzystając ze szlaków z krawędzi krateru ale większość zwierząt nie opuszcza go nigdy. Z krawędzi krateru do jego dna prowadzą 3 drogi. Droga na zachodniej ścianie jest tylko do zejścia, a na południowej do wejścia. Droga wschodnia służy i do wejścia i do zejścia, i jest najczęściej używana przez turystów. Jest dość przyzwoita podczas gdy dwie pozostałe są złe i bardzo strome. Wjeżdżamy tu tylko autami terenowymi. W czasie obfitych deszczy dojście do dna krateru bywa trudne. Wysokość dna krateru waha się od 1600 do 1700m n.p.m. Jest prawie płaskie z kilkoma wzgórzami.Jest tu również pokaźny las, dwa bagna, jezioro sodowe, parę strumieni i kilka sadzawek. Reszta to odkryte obszary trawiaste. Ściany krateru są zalesione.

  

Droga z Arusha do Serengeti mija krawędź na wysokości 2200 m. Na krawędzi wulkanu mamy również pięć hoteli z których cztery wychodzą na krater oferując wspaniałe widoki. Z powodu wiatrów i wysokości, na krawędzi bywa raczej chłodno. Na krawędzi żyje również dużo zwierząt chociaż nie tak dużo jak na dnie krateru. Często widuje się tu bawoły i koby śniade, czasem słonie i świnie a nawet lwy i hieny. Możemy tu również podziwiać sporo ptaków włącznie z drapieżnymi.
Na wzgórzach Ngorongoro możemy również zwiedzać dwa inne kratery Olmoti i Empakaai. Są na północnym wschodzie od Ngorongoro i z dala od głównych dróg. Nie ma tu tak bogatej fauny i flory jak w kraterze Nogorongoro ale można tu zobaczyć małpy, zebry, bawoły a główną atrakcją jest krajobraz. Jadąc z Arushy przez ten teren, na południowy zachód od krateru Ngorongoro zobaczymy inną wysoką górę. To wygasły wulkan Oldeani, 3216m. A na północny wschód od krateru zobaczymy najwyższą górę tego rejonu, Loolmalassin 3648m. Dwa inne wulkany są niemożliwe do zobaczenia kiedy jedziemy po zachodniej stronie krateru Ngorongoro w stronę Serengeti. Ale nie możemy nie zauważyć góry na lewo, po drugiej stronie szerokiej doliny zwanej depresją Malania. To Lemagurut 3132 m.A na wschód od niej jest jeszcze jeden ale trochę niższy szczyt wulkaniczny Sadiman. Niedaleko w Olduvai jest małe muzeum gdzie możemy zobaczyć ciekawostki z tego rejonu.
Oldoinyo Lengai
Oldoinyo Lengai w języku Masajów znaczy "góra Boga" i jest to aktywny wulkan wznoszący się nad równiny na około 1000 m. Gdy pogoda jest ładna możemy go zobaczyć z muzeum i z głównej drogi. To jedyny wulkan na świecie który wybucha lawą karbonizowaną a nie jak inne wulkany lawą silikatową.
Lake Ndutu
Jezioro Ndutu to sodowe jezioro na zachodzie, połozone na zalesionym terenie pośrodku rozległych trawiastych równin. To bardzo dobre miejsce na safari między styczniem a marcem. Wtedy możemy tu zobaczyć migrację. A regularnie widujemy tu duże koty, żyrafy i antylopy. Olduvai Gorge
Niedaleko od głównej drogi z Ngorongoro do Serengeti znajdują się wykopaliska paleo-archeologiczne. Jest tu muzeum warte zwiedzenia.


- Lake Manyara NP
Park jeziora Manyara leży w Wielkim Rowie Afrykańskim w Tanzanii, tuż poniżej rozpadliny skarpy po zachodniej stronie doliny. Jest bardziej zalesiony niż większość innych parków rowu we Wschodniej Afryce, dzięki dostatecznie dużej ilości wody z potoków płynących w dół skarpy. Nazwa jeziora, Manyara,pochodzi od masajskiego określenia Euphorbia tirucalli, krzaka którego tu pełno i używanego przez Masajów do robienia ogrodzeń.
Północna część parku ma także wysoki poziom wód gruntowych co sprawia,że las jest tu gęsty i wysoki prawie jak las deszczowy. Mieszka tu wiele pawianów, koczkodanów czarnosiwych, słoni i ptaków takich jak dzioborożec srebrnolicy i wojownik wspaniały, polujący na małpy wśród drzew. Od czasu do czasu widuje się tu lamparty ale są trudne do wypatrzenia w gęstej roślinności. Jezioro to także doskonałe miejsce aby zobaczyć jeden z gatunków buszboka oraz parę gatunków drzew godnych uwagi, między innymi drzewa dzikiego mango i majestatyczne drzewa figowe. Bardziej na południe znajdziemy mnóstwo akacji a wśród nich słonie, bawoły, żyrafy, lwy, impale, zebry i antylopy gnu.
Jezioro jest sodowe, to znaczy ma wysoką zawartość wodorowęglanu sodu i węglanu sodu. Dlatego woda nie jest zdatna do picia, ale algi i skorupiaki żyjące w takiej wodzie są pożywieniem flamingów które występują tu bardzo licznie. Słodkowodne dopływy jeziora są ulubionymi miejscami wielu ptaków, między innymi pelikanów, bocianów,kormoranów i czapli .A w północnej części parku, tam gdzie do jeziora wpływa rzeka Mto wa Mbu zobaczymy hipopotamy.
Lwy z jeziora Manyara są znane ze zwyczaju wspinania się i odpoczywania na drzewach, jakby były lampartami. Ulubionymi miejscami lwów są tu również suche łożyska rzek i krzaki w pobliżu trawiastych terenów. Z ptaków zobaczymy tu między innymi marabuta afrykańskiego, warzęchę czerwonolicą, harpię gujańską, orloka długoczubego, bielika afrykańskiego i wiele, wiele innych.


- Tarangire NP
Park Tarangire leży również w północnej Tanzanii, na południowy zachód od Arushy i niedaleko od jeziora Manyara. Tarangire to kraina słoni i baobabów. To również dobry park aby zobaczyć większość zwierząt ale obecność zwierząt zależy od pory roku i poziomu opadów. Najlepszym okresem aby tu przyjechać jest okres od lipca do października.
W Tarangire najważniejsza jest rzeka Tarangire płynąca z moczarów na południu do rzeki Burungi tuż poza północno-zachodnią granicą parku. W rzece woda jest przez cały rok, i w czasie pory suchej, gdy wiele z wodopojów jest wyschniętych, rzeka pozostaje jedynym żródłem pitnej wody dla zwierząt. W takich okresach wzdłuż rzeki gromadzi się mnóstwo zwierząt i są łatwe do znalezienia. W porze deszczowej rzeka ma mniejsze znaczenie dla przyrody i zwierzęta są rozproszone a czasem nawet opuszczją park.
Tarangire ma dziwięć stref różnej roślinności, od sawanny i akacji aż po tereny leśne. Na całym obszarze można zobaczyć tu olbrzymie, kilkuset letnie baobaby. Tarangire ma największą populację słoni ze wszytkich parków w Tanzanii. Około 3000 osobników. Można zobaczyć i pojedyncze osobniki i olbrzymie stada liczące po kilkaset sztuk. Aby je zobaczyć najlepiej przyjechać to między lipcem a październikiem. Podobnie jest z innymi zwierzętami. Z drapieżników mamy tu lwy, gepardy, lamparty, hieny, szakale, mangusty i likaony. Od lipca do paździenika stada zebr i antylop gnu zbierają się nad rzeką Tarangire i spędzają tu porę suchą. Podobnie jak wiele innych zwierząt. W parku jest około 500 gatunków ptaków.

- Arusha NP
Park Arusha leży na wschód od Arushy w północnej Tanzanii. Większość safari po północnej Tanzanii zaczyna się właśnie w tym miejscu. Jest tu stosunkowo mało zwiedzających. Arusha nie ma tak bogatej fauny i flory jak inne parki. Nie ma tu nosorożców i lwów a inne duże koty widuje się tu rzadko. Z dużych ssaków zobaczymy tu na pewno słonie i żyrafy. Sam krajobraz jest również bardzo piękny.
Park ma trzy główne rejony. Wygasły krater Ngurdoto Crater, którego zbocza zarośniete są gęstym lasem. Jeziora Momela, na wpół sodowe i słodkowodne, leżą na odkrytym, pełnym krzaków terenie. I w końcu Mount Meru, szósta najwyższa góra Afryki, 4566 m, obejmująca zachodnią połowę parku i oferująca krajobrazy od górskich lasów po górskie pustynie.Jest tu kilka wspaniałych punktów obserwacyjnych.
W parku Arusha znajduje się ponad 400 gatunków ptaków. Najlepszym okresem aby je oglądać to czas od października do kwietnia. Jest tu wtedy mnóstwo ptaków wędrownych. Prócz nich możemy tu zobaczyć turaka liliowoczubego, trogony, wojownika wspaniałego, raróga górskiego i kukułkę Levaillanta. Z innych strusia, koronnika szaro-wschodniego, dławigada afrykańskiego, bociana siodlastego, warzęchę czerwonolicą, flamingi, czaplę czarnogłową, czaplę złotawą, ibisa czczonego, kazarkę egipską, bielika afrykańskiego i wiele innych.
Krater Ngurdoto
Krater jest szeroki ale płytki, dno jest pokryte trawą i zalesione. Można tu zobaczyć bawoły. Najlepsze widoki oferuje krawędź północna. Na krawędź krateru wspina się droga przez wysoki las. Tu można zobaczyć czarnobiałe gerezy z których to małp znany jest ten park. Możemy zobaczyć je na drzewach ale nigdy na ziemi. Na drzewach można tu zobaczyć również koczkodany czarnosiwe a na ziemi pawiany. Przy odrobinie szczęścia w lesie napotkamy czerwonego dujkera albo rzadką, nieśmiałą antylopę leśną. To również dobre miejsce aby zobaczyć turaki, miodożerców i dzioborożce.
Jeziora Momela
Grupa słodkowodnych i sodowych jezior w północno-wschodniej części Parku Arusha. Mieszka tu wiele wodnych ptaków; flamingi, bieliki afrykańskie, jacana i kazarka egipska. Są również hopopotamy, dikdiki i koby śniade. Po zachodniej stronie jezior często widać tu buszboki które wydają się tu bardziej śmiałe niż w innych parkach. Teren dookoła jezior jest odkryty i widać stąd Mount Meru a w przejrzystą pogodę Kilimanjaro.
Mount Meru
Zachodnia część parku Arusha jest zdominowana przez wysoki wulkan Mount Meru, 4566 m. Możemy wjechać autem dość wysoko na zbocze góry a potem czeka na godzinny spacer do głównego krateru skąd opada 1000 m ściana. Tutaj możemy zobaczyć orłosępa brodatego. Las który rośnie na górze to kraina słoni, buszboków i bawołów. Z ptaków możemy zobaczyć różne gatunki papug, turaków i trogonów. Na Mount Meru można się wspinać. Jest tu bardziej stromo niż na Kilimanjaro. Wolna i bezpieczna wspinaczka z biwakiem na górze może potrwać około dwóch dni.

- Kilimanjaro NP
Mount Kilimanjaro, 5895m, jest najwyższą górą Afryki. To wygasły wulkan, króry jest uważany za najwyższą samotnie stojącą górę na świecie. Kili, jak się go tu nazywa, ma trzy szczyty: Kibo, Mawenzi i Shira. Najwyższy punkt 5895 m to Uhuru Peak, szczyt Kibo. Kilimanjaro znajduje się około dwóch godzin jazdy od Arushy.
Park narodowy zaczyna się na 2700 m. Lasy górskie sięgają 3000m oferując wspaniałe widoki i zwierzęta takie jak słonie, bawoły, elandy, lamparty, czarno-białe gerezy, dujkery, koczkodany i dużo ptaków. Na wyższych wysokościach zamiast lasów zobaczymy wrzosowiska. Jest tu dużo mniej ssaków ale za to dużo ptactwa. Tutaj również widuje się orłosępa brodatego. Jeszcze wyżej jest alpejska pustynia a bliżej szczytu Uhuru Peak lodowce.
Uprawia się tu i wspinaczkę i trekking na mniejszych wysokościach. Dozwolone są jedynie wyprawy z licencjonowanym przewodnikiem. Na Kilimanjaro wiedzie kilka ścieżek, z których niektóre są trudne. Wejście najkrótszą ścieżką zabiera pięć dni. Ostatni etap wspinaczki jest taki sam dla wszystkich szlaków(za wyjątkiem zachodniego wyłomu). Ten etap to Barafu. Stąd już droga na Uhuru Peak.


  

- Lake Eyas
To dośc duże sodowe jezioro o powierzchni 1050 km2 i umiarkowanej zawartości sody. Leży w Wielkim Rowie Afrykańskim na południowy zachód od wzgórz Ngorongoro w północnej Tanzanii. Podobnie jak inne jeziora Afryki Wschodniej tak i to zmienia swoje rozmiary w ciągu roku. Możemy tu zobaczyć flamingi, pelikany, bociany i inne. Ponadto antylopy, małpy i w niektórych miejscach hipopotamy.

- Lake Natron
Jezioro Natron to jezioro sodowe znane jako lęgowisko olbrzymiej liczby flamingów. To najważniejsze na świecie lęgowisko flamingów małych. Ma powierzchnię około 700 km2. Leży w Wielkim Rowie Afrykańskim na północ od wyżyn Ngorongoro i jest otoczone suchą sawanną drzew akacjowych. W okresie migracji,to znaczy od grudnia do kwietnia, możemy tu zobaczyć antylopy gnu. Z innych zwierząt są tu strusie i czasem oryksy. Drogi z Arushy do jeziora są bardzo prymitywne i wiodą przez skąpo zaludnione tereny. Są trochę mniej bezpieczne niż drogi w pobliskich rejonach turystycznych. Droga prowadząca do jeziora z rejonu Loliondo, wschodniego rejonu parku Serengeti jest sporym wyzwaniem i musimy być gotowi na bardzo wyboistą przejażdżkę.

- Lake Victoria
Jezioro Wiktorii jest podzielone między północną Tanzanię, zachodnią Kenię i południowo-wschodnią Ugandę.To największe jezioro słodkowodne na świecie. Powierzchnia blisko 70000 km2 i głębokość do 100 m. Jezioro ma lokalny klimat, wilgotny i deszczowy. Głównymi tanzańskimi miastami wokół jeziora są Musoma, Mwanza i Bukoba. Jezioro jest otoczone wiejską okolicą a fauna i flora są ubogie. Zwierzęta możemy zobaczyć też w innym parku na wyspie Rubondo. Słynne Wodospady Wiktorii nie znajdują się tutaj ale dalej na południe, na granicy między Zambią a Zimbabwe.

- Mkomazi NP
Park Mkomazi 3700 km2 jest usytuowany w północno-wschodniej Tanzanii. Od północnego wschodu jest Tsavo West w Kenii a od południowego zachodu góry Pare Mountains. Teren parku to odkryta sawanna otoczona górami. W parku jest trochę dróg, od niezłych do bardzo złych i tu wjeżdżamy tylko autami terenowymi. W Mkomazi znajdziemy słonie, bawoły, lwy, lamparty, kudu mniejsze, hieny grzywiaste i oryksy. Jest tu również jedna z największych populacji długoszyich gerenuków. Nieodłączą częścią tego ekosystemu są dzikie psy, likaony wędrujące przez sawannę oraz czarne nosorożce. Aby przywrócić populację tych dwóch ostatnich gatunków, są one w ogrodzonym rezerwacie stanowiącym około 2% powierzchni parku. W Mkomazi przebywa około 400 gatunków ptaków, włącznie z ptakami drapieżnymi takimi jak orły Wahlberga, wojownik zbrojny, sekretarz i sóweczka sawannowa.

- Rubondo Island NP
Park Rubondo 427 km2 leży na wyspie w południowo-zachodniej części jeziora Victoria. Razem z kilkoma małymi wyspami na tym terenie ma chronić tereny reprodukcyjne cennych ryb. Wyspa jest porośnięta lasem, trawami a brzegi jeziora papirusem. Jest tu naturalna populacja hipopotamów, antylop sitatunga i koczkodana tumbili. Wprowadzono tu również populację słoni, żyraf, szympansów, biało-czarnych gerez i antylop końskich. Na wyspie żyje ponad 400 gatunków ptaków włącznie z bocianami, czaplami, czaplami białymi i zimorodkiem. Jest tu duża gęstość populacji bielika afrykańskiego. Zwierzęta ogląda się tu pieszo lub z łodzi. Wśród naszych uczestników popularne jest tu też łowienie tilapi i olbrzymich latesów nilowych.

---- Tanzania południowa

- Mikumi NP
Park Mikumi jest połozony w centralnej/południowej Tanzanii. Możemy do niego łatwo dotrzeć bo jest tylko 290 km od Dar es Salaam. Droga prowadząca z Dar es Salaam do Zambii przechodzi właśnie przez Mikumi i dzieli park na dwie części, południową i północną. Południowa część parku to obszary trawiaste i sawanny, otoczone niskimi górami podczas gdy część północna jest pełna wzgórz i lasów. Z tego powodu podpatrywanie zwierzyny jest dużo łatwiejsze w części południowej. Róznice w krajobrazie między północną a południową częścią parku wpływają również na faunę i florę. Północna część ma gatunki klasyczne dla sawanny; lwy, słonie i żyrafy a południowa ma mniej pospolitych gatunków takich jak antylopy szablorogie i kudu. Likaony, które czasem obserwuje się w parku można zwykle zobaczyć na północ od drogi. W parku możemy ponadto zobaczyć różne typy antylop, bawoły, lamparty, pawiany, bawolce Lichteinsteina i około 370 gatunków ptaków. Mikumi, należące do południowego okręgu Tanzanii ma o wiele mniej zwiedzających niż okręg północny (Serengeti,Ngorongoro) i Kenya. A to znaczy,że w buszu spotkamy znacznie mniej samochodów. Najlepiej przyjechać tu w porze suchej, między lipcem a październikiem. Podczas deszczy niektóre rejony części północnej mogą być niedostępne. Ale czasem podczas pory deszczowej w styczniu i lutym zdarzają się okresy suche i to jest alternatywny czas na safari tutaj. Na wschód od Mikumi są góry Uluguru Mountains, 2500m gdzie w górskich lasach możemy znaleźć wiele interesujących ptaków.

- Ruaha NP
Park Ruaha leży 620 km na zachód od Dar es Salaam. To ponad dzień drogi od tego miasta.Większość safari odbywa się w południowo-wschodniej części Ruahy, gdzie dwie rzeki przecinają krajobraz. W najlepszym okresie, od lipca do października możemy zobaczyć tu dużo zwierząt. To jeden z lepszych parków ze słoniami. Poza tym zobaczyny tu mniejsze i większe kudu, bawolca Lichtensteina, lwa, geparda, lamparta, likaona, antylopę szablorogą, antylopę końską i oribi. Z ptaków między innnymi turaki i sokoły skalne. Inne rejony parku, góry i płaskowyż są mniej dostępne.W niektórych rejonach występują muchy tsetse.
Rungwa Game Reserve i Kizigo Game Reserve
Północna Ruaha graniczy z rezerwatami Rungwa i Kizigo. Razem zajmują obszar 14160 km2 i są jeszcze bardziej niewykorzystane niż Ruaha. Turystyka jest tu nierozwinięta. W obu parkach znajduje się stała populacja likaonów i jest duża szansa aby je zobaczyć podczas safari.
Usangu Game Reserve
Od południa Ruaha graniczy z rezerwatem Usangu. To głównie lasy i podmokłe tereny.

- Selous GR
Rezerwat Selous znajduje się w centralnej/południowej Tanzanii i jest jednym z parków z tak zwanego południowego okręgu w który wchodzą również Mikumi, Ruaha i Udzungwa. Selous jest największym parkiem Tanzanii i jednym z największych w Afryce. Safari odbywają się głównie w północno-zachodniej części parku nad rzeką Rufiji River. Mamy tutaj też do dyspozycji kilka hoteli i obozów. Do wiekszości innych części parku jest trudny dostęp. Większa część parku na południe od rzeki nie jest otwarta dla turystyki. To koncesjonowane tereny łowieckie. Dużę część parku pokrywają lasy miombo i trawiaste równiny. Jest tu duża populacja słoni a ponadto lwy, hieny, zebry, żyrafy, antylopy gnu, bawoły, antylopy, bawolne Lichtensteina i kudu większe. Przy północnych granicach parku, w górach można zobaczyć piękną antylopę szablorogą. W parku Selous, podobnie jak w Mikumi mamy dużą szansę na zobaczenie dzikich psów afrykańskich,likaonów. Zobaczymy tu również dużo ptaków; strusie, turaki, dzioborożce, krasówki afrykańskie i żołny szkarłatne. W rezerwacie Selous przepisy nie są tak restrykcyjne jak w parkach narodowych i możemy organizować tutaj piesze safari w buszu, nocne safari autami, podglądanie zwierząt z łodzi a nawet wyprawy wędkarskie na rzece.

- Saadani NP
Park Saadani, dawniej Saadani Game Reserve to jedyny nadmorski park Tanzanii i jedyny nadmorski park Afryki Wschodniej gdzie możemy zobaczyć duże ssaki. Ma powierzchnię 1100 km2. Możemy zobaczyć tu słonie na lądzie a w wodach Oceanu Indyjskiego delfiny i zielone żółwie. Czasami nawet humbaki. Panuje tu nadmorski klimat, co znaczy, upał i wilgoć. Krajobraz to piaszczyste plaże z palmami, akacjowe lasy, nadmorskie lasy deszczowe i zarośla mangrowe. Ze ssaków zobaczymy tu słonie, lwy, lamparty, hieny, buszboki, antylopy gnu, antylopy szablorogie, większe kudu, żyrafy, bawoły, pawiany, zebry, elandy. Nad rzeką Wami River można zobaczyć hopopotamy. Również sporo tu ptaków; sekretarze, dzięcioły. Gady są reprezentowane przez na przykład krokodyle i warany.


- Udzungwa Mountains NP
Park Udzungwa Mountains, 1000 km2, znajduje się na zachód od Selous Game Reserve i Mikumi National Park. Około godziny jazdy od Mikumi. Udzungwa leży na zboczu góry na wysokościach od 300 do 2800 m. Oferuje różne rodzaje środowisk, włącznie z lasem deszczowym. Żyją tu słonie, elandy, żyrafy, lwy, lamparty, buszboki, dujkery i rude gerezy. I tu również jest mnóstwo ptaków. W parku brakuje infrastruktury dróg więc trzeba go zwiedzać pieszo. Dobry czas na zwiedzanie tutaj to okres od września do grudnia. Wtedy tu nie pada.

---- Tanzania zachodnia

- Gombe Stream NP
Park Gombe Stream jest najmniejszym parkiem Tanzanii. Jest usytuowany na wschodnim brzegu jeziora Tanganika,które jest na granicy Tanzanii i Demokratycznej Republiki Konga. Suchsza część parku to obszary leśne, w rejonach wilgotniejszych rośnie tu las. Jest tu szereg stromych dolin ze strumieniami płynacymi z płaskowyżu do jeziora. Główną atrakcją Gombe jest populacja szympansów. To właśnie tutaj, Jane Goodall znana z badań nad szympansami prowadziła swoje prace. W Gombe znajdziemy również inne ssaki z rzędu naczelnych. To dobre miejsce aby zobaczyć małpy których nie zobaczymy w południowej czy północnej Tanzanii. W lesie możemy zobaczyć koczkodany askaniusy, koczkodany czarnosiwe i gerezy rude. Na suchszych terenach, wśród mniej bujnej roślinności ale również i w lesie możemy zobaczyć szympansy,pawiany i koczkodany tumbili. Oprócz małp w parku nie ma bogatej fauny. Możemy tu zobaczyć buszboki i świnie leśne. Mimo to park jest wspaniałym miejscem aby zobaczyć afrykańską przyrodę.

- Mahale Mountains NP
Górski park Mahale Mountains, podobnie jak jego siostrzany park Gombe Stream leży na południowym brzegu jeziora Tanganika w Tanzanii. To górzysty park a jego wierzchołki sięgają 2462 m. Duża część obszaru parku to tereny leśne miombo,ale są tu również górskie i bambusowe lasy. We wschodniej, suchszej części parku zobaczymy klasyczną faunę i florę safari czyli żyrafy, lwy, słonie, likaony i antylopy końskie. W lasach można spotkać koczkodany askaniusy, koczkodany czarnosiwe i rude gerezy. Zarówno w lasach jak i suchszych rejonach oraz wśród mnie bujnej roślinności możemy zobaczyć szympanse,pawiany i koczkodany tumbili. A w górskich lasach można zobaczyć czarno-białe gerezy.

- Katavi NP
Park Katavi znajduje się kawałek drogi w głąb lądu od jeziora Tanganika. Leży w zachodniej odnodze Wielkiego Rowu Afrykańskiego,i obejmuje dno rowu, rozpadlinę skarpy i płaskowyż nad doliną. Przez park płyną dwie rzeki,odpowiednio przez części południową i pólnocną,i otaczają odkryte równiny, lasy, tereny leśne, brzegi jeziora i busz. Fauna i flora Katavi obejmuje niektóre gatunki których nie zobaczymy podczas safari w północnej Tanzanii, na przykład antylopy końskie i szablorogie, ridboki południowe i puku. Znajdują się tu również lamparty, lwy i koby śniade. Park słynie z olbrzymich stad afrykańskich bawołów. W Katavi jest ponad 400 gatunków ptaków, wśród nich wiele wodnych i drapieznych. Możemy zobaczyć na przykład papugi, turaki szare, czepigi, czarne czaple i lelkowate. A nawet albatrosa czarnobrewego.
Katavi jest bardzo daleko. Jedynym realnym sposobem dostania się tu na safari jest przelot z Ruahy, Arushy albo Dar es Salaam. Najlepszym okresem do safari tutaj jest pora sucha, od czewca do października. Wcześniej, w czasie długich deszczy od maja do czerwca wiele dróg jest nieprzejezdnych. Wtedy zazwyczaj nie organizujemy tu wypraw i safari.

- Biharamulo Game Reserve
Rezerwat Biharamulo, 1666 km2 leży na południowo-zachodnim brzegu jeziora Victoria. Teren rezerwatu jest pofałdowany i głównie porośnięty lasem. W pewnych okresach roku mogą pojawić się tu w dużych ilościach muchy Tsetse. Fauna i flora obejmuje krokodyle, hipopotamy, bawolce Lichtensteina i grysboka Sharpe'a. Również i tu zobaczymy mnóstwo gatunków ptaków, między innymi sokoła ciemnego, łowcę kameruńskiego i nektarnika szkarłatnego.

- Burigi Game Reserve
Rezerwat Burigi to 2200 km2 powierzchni. Znajduje się w północnej Tanzanii, na zachód od południowego krańca jeziora Victoria. Teren parku jest pofałdowany i przecięty dwoma rzekami. Duża część parku to obszary leśne, ale są również lasy. Fauna i flora skupia się głównie w centralnych częściach parku gdzie możemy zobaczyć na przykład elandy, żyrafy, antylopy szablorogie i hipopotamy.

- Kigosi & Moyowosi Game Reserves
Rezerwaty Kigosi i Moyowosi razem o łącznej powierzchni 21870 km2 znajdują się w zachodniej Tanzanii i są jedynymi parkami w tym kraju gdzie możemy regularnie obserwować trzewikodzioba, bardzo dużego bocianowatego ptaka. Zobaczymy tu również rzadką antylopę sitatunga.

- Lake Tanganyika
Jezioro Tanganika, długie na 675 km,szerokie na 80 km i głębokie na 1440 m leży na zachodniej granicy Tanzanii.To najdłuższe i najgłębsze jezioro w Afryce. Ma lekką zawartość sody i około 250 gatunków ryb z których wiele jest endemicznymi gatunkami dla tego jeziora.

- Poroto Mountains
Góry Poroto to interesujące miejsce jeśli chodzi o obserwacje ptaków. Znajdują się w południowo-zachodniej Tanzanii, na północ od jeziora Nyasa. Stoki górskie, tereny leśne i doliny to kraina na przykład turaków, dzięciołów, barbetów i jaskółek których nie widuje się dalej na północy.

- Ugalla Game Reserve
Rezerwat Ugalla, 5000 km2, znajduje się w centralnych rejonach północnej Tanzanii. W rezerwacie znajduje się nigdy nie wysychająca rzeka Ugalla River, która przyciąga sporo zwierząt w suchych porach roku. W porach deszczowych niektóre tereny przy rzece bywają niedostępne. Krajobraz jest tu raczej płaski, zdominowany przez równiny i leśne tereny miombo. Mamy tu dość bogatą faunę i florę, włącznie z antylopą końską, antylopą szablorogą, kudu większym, lwem, lampartem, bawolcem Lichtensteina, hipopotamem, ridbokiem południowym i oribi. Na zachód od rezerwatu znajduje się rezerwat leśny Tongwe East Forest Reserve, 2800 km2, z naturalną i stałą populacją szympansów.

- Uwanda Game Reserve
Rezerwat Uwanda o powierzchni 6000 km2 znajduje się w południowo-zachodniej Tanzanii,w tym samym rejonie co Katavi. Flora i fauna podobna do tej jaki znajdujemy w parku Katavi. Park jest zdominowany płytkim jeziorem sodowym Rukwa. Z fauny zobaczymy tutaj puku, ridboka południowego, topi, lwa, elanda, sitatungę i wiele krokodyli. Są tu też dziwne mutacje i można tu spotkać żyrafy albinosy. Z ptactwa jest tu około 400 gatunków, na przykład czarna czapla, ibis kasztanowaty i sokół rudogłowy. Najlepiej przyjechać tu w porze suchej, między marcem a październikiem.