K E N N E D Y    S A F A R I S

www.kennedy-safaris.com

Contact        

English French Italian Spanish Portuguese Russian Croatian


Kennedy Adventure Tours & Safaris

Kenia - Parki Narodowe
---- Kenia centralna

- Masai Mara NP
Masai Mara National Reserve, znany również jako Mara, jest najlepszym parkiem safari Kenii. Należy do tego samego ekosystemu co Serengeti NP w Tanzanii. Odbywają się tu klasyczne safari, możliwość zobaczenia Wielkiej Piątki( nosorożce rzadko), bardzo dużo dużych kotów, olbrzymie migracje antylop gnu i zebr. To 1500 km2 na wysokości ponad 1500 m n.p.m.
Znaczna część Masai Mara to pofalowany krajobraz sawanny i obszarów trawiastych leżący między górami na wschodzie i piękną skarpą Oloololo na zachodzie. Krajobraz przecinają dwie rzeki Mara i Talek. Mara ma kilka punktów gdzie migrujące stada przechodzą przez rzekę w szczycie sezonu parku od sierpnia do października.
Migracja ciągle wędrujących stad zaczyna się w lipcu każdego roku. Około 1.5 milona antylop gnu i parę tysięcy zebr wędruje z południa Serengeti do Masai Mara aby zostać tam na parę miesięcy. Kiedy pod koniec października nadchodzą krótkie deszcze, stada zaczynają powrotnę wędrówkę na równiny południowego Serengeti.


W Mara jest duża populacja lwów, gepardów i lampartów. Można też zobaczyć małe i nieśmiałe serwale. Oczywiście są hieny,szakale, żyrafy, pawiany, różne gatunki antylop i gazel. W rzekach można zobaczyć hipopotamy i krokodyle a przy nich słonie, impale i wiele innych. W Mara można zobaczyć jeden z podgatunków żyrafy Maasai giraffe, pozostałe dwa to Rothschild giraffe nad jeziorem Nakuru i reticulated giraffe w Samburu lub Shaba.
Wszyscy uczestnicy safari chcą zobaczyć Wielką Piątkę tzn. słonia afrykańskiego, nosorożca, bawoła afrykańskiego, lwa i lamparta. Wszystkie te ssaki mozna zobaczyć w Masai Mara. Oczywiście trzeba mieć trochę szczęścia gdyż niektóre nosorożce są bardzo trudne do znalezienia. Podobnie jest z lampartem który jest aktywny głównie w nocy.
Jest tu mnóstwo ptaków, ponad 450 gatunków z czego 55 drapieżnych. Najczęściej widywane to struś, ibis czczony, ibis białowąsy, srebrzanka czerwonodzioba, kazarka egipska, sekretarz, sep, kaniuk zwyczajny, wojownik zbrojny, kuglarz, bielik afrykański, drop olbrzymi, długoszpon afrykański, kulon plamisty i synogarlica senegalska.
W Masai Mara organizujemy również safari balonem. Wspaniała przygoda, wrażenia i widoki. Niestety, safari balonem nie należą do tanich ale umożliwiają również zobaczenie zwierząt które jest bardzo trudno zobaczyć podczas safari samochodowego. Balony startują z Fig Tree Camp, Keekorok Lodge, Little Governors' Camp i Mara Serena Safari Lodge.
Przepisy parku nie pozwalają na piesze safari, wyłącznie samochodowe. Jednak poza granicami parku, który nie jest ogrodzony organizujemy również piesze safari. Zawsze w eskorcie uzbrojonych strażników lub masajskich wojowników. To prawdziwa przygoda i okazja aby dowiedzieć się więcej o tym plemieniu.
W Masai Mara pogoda jest nieprzewidywalna. W każdej porze roku może zdarzyć się susza lub deszcz. Jest jednak kilka generalnych zasad. Najgorętsze miesiące to październik - luty. Od czerwca do sierpnia dni są ciepłe i przyjemne ale wczesne ranki, późne wieczory i noce są dość zimne. Temperatury wahają się wtedy od 15 do 35C.
Grudzień - styczeń - sawanny są zielone, mnóstwo młodych gazeli pada łupem dużych kotów.
Luty - kwiecień - sawanny wysychają. W lutym rodzą się tysiące antylop gnu i to ulubiony okres dużych kotów.
Kwiecień - Czerwiec - Deszcz sprowadza życie na sawanny, i wiele polowań. Fantastyczne okazje na safari szczególnie w Loita Hills gdzie zjawiają się tysiące zebr i antylop gnu.
Czerwiec - październik - Zaczyna się Wielka Migracja.Olbrzymie stada antylop gnu i zebr przybywają tu z Serengeti w poszukiwaniu zieleńszych pastwisk.


- Lake Nakuru NP
Klasyczne safari, jezioro słynne z flamingów, nosorożców i lampartów.
Jezioro Nakuru to jezioro alkaliczne leżące w Great Rift Valley tzn. w olbrzymim rowie tektonicznym przecinającym Kenię od północy aż po południe. Park obejmuje jezioro i przyległe tereny. W odróżnieniu od innych parków Wschodniej Afryki jest ogrodzony. Park jest rezerwatem nosorożców.
Występują tu klasyczne zwierzęta afrykańskiego safari: lwy, bawoły, antylopy, hipopotamy. Prawie nie ma tu słoni.
To jeden z najlepszych parków aby zobaczyć lamparta. To również dobre miejsce na antylopę bohor, koba śniadego i czarno-białą gerezę. Nad jeziorem Nakuru zobaczymy inny podgatunek żyraf, żyrafy Rothschilda które sprowadzono tu z zachodniej Kenii w celu ochrony. Dominująca roślinność to akacje a przy jeziorze duże obszary terenów trawiastych.
Lake Nakuru to najlepszy park aby zobaczyć nosorożce, zarówno czarne jak i białe. W końcu lat 80tych zaczęto odnawiać tu populację czarnych nosoróżców, znanych też jako browse rhinos i sprowadzono je tu najpierw z RPA a potem z Solio Game Sanctuary w centralnej Kenii. Później zaczęto sprowadzać białe nosorożce tzw.grass rhinos. Te ostatnie są mniej tajemnicze, pasą się na otwartych terenach i są łatwiejsze do zobaczenia.
Rzadko można zobaczyć tu dzikiego psa afrykańskiegi likaona. To jeden z najbardziej zagrożonych dużych mięsożerców w Afryce i niewielu ma okazję aby go zobaczyć. Z ptactwa, oprócz flamingów oczywiście są tu pelikany, afrykańskie wężówki, warugi, bociany, warzęchy czerwonolice, ibisy białowąse, ibisy kasztanowate, srebrzanki czerwonodziobe i cyraneczki płowe, gęsiec, bieliki afrykańskie, ścierwniki, gackożery, i wiele innych.
Parę kilometrów na północ od Nakuru Town znajduje się Menengai Crater z którego rozciąga się piękny widok na okolicę i jezioro Nakuru. Około 15km na południowy wschód od jeziora Nakuru znajduje się małe, alkaliczne jezioro Elementaita.


Lake Nakuru Lodge z lotu ptaka

- Samburu, Shaba & Buffalo Springs NP
To mała grupa parków na północy centralnej Kenii, gdzie zaczyna się Northern Frontier District i przyroda zaczyna przechodzić w suchy krajobraz północnej Kenii. Parki są otoczone prywatnymi rezerwatami i ranczami. Samburu i Buffalo Springs graniczą ze sobą, oddzielone od siebie rzeką Ewaso Ngiro River. Shaba jest na wschód od obu tych parków i podobnie jak Buffalo Springs leży na południe od Ewaso Ngiro.
Tu zobaczymy cztery zwierzęta z Wielkiej Piątki. Nie ma tu nosorożców. W tym suchym siedlisku wystepuje fauna i flora, jak również ssaki i ptaki których nie zobaczymy w większości parków dalej na południu.
Tutaj organizujemy klasyczne safari przez większość część roku. Ciekawa fauna i flora zapewnia wspaniałe wrażenia podczas safari. Zobaczymy tu lwy, gepardy, słonie, lamparty, antylopy, żyrafy, małpy, szakale, lisy, kropkowane hieny oraz ssaki charakterystyczne tylko dla najsuchszych parków,tzn.beisa oryx, zebrę Grevy'ego i gerenuka. Czasem można zobaczyć dzikiego psa afrykańskiego,likaona. Rzadko, ale można zobaczyć tutaj również prążkowaną hienę albo małe koty(karakale). Żyrafy występujące w Samburu to podgatunek zwany żyrafą siatkową.


Rzeca Ewaso Ngiro to kraina krokodyli. Często widuje się tu również żółwie, jaszczurki i warany. Ptaki typowe dla suchych terenów, struś szaroskóry, toko żółtodzioby i perlica sępia.
Jeszcze bardziej na pólnoc od Samburu znajdują się Losai National Reserve i Marsabit National Park. Jak na razie z powodu braku dobrej drogi nie organizujemy tam safari drogowych.- Aberdare NP
Aberadare leży na północ od Nairobi w centralnej Kenii. To pasmo gór wulkanicznych zwanych Nyandarua lub Aberdares ciągnących się na przestrzeni prawie 100km z północy na południe. Wiekszość obszaru parku pokrywają górzyste lasy i wrzosowiska. W stromym wąwozach płyną wartkie strumienie i nie brakuje malowniczych wodospadów.
Dwa najwyższe szczyty to Ol Donyo Lesatima 3999 m i Kinangop 3900 m. Wschodnia część parku, Salient, jest położona najniżej na około 2100m i zaczyna się za Nyeri Town i wznosi się w kierunku zachodnim. Na tym zalesionym terenie znajdują się główne atrakcje turystyczne parku. Między innymi są tu Treetops Lodge i The Ark, dwa hotele na drzewach z których można bezpośrednio obserwować zwierzynę. Oba hotele mają wodopoje które są oświetlone nocą. Możemy zobaczyć tu nie tylko nocne zwierzęta takie jak na przykład jeżozwierza, żenetę czy biało ogonową mangustę, ale również płochliwe gatunki jak buszbok czy bongo. Jak na każdym safari, wskazane jest mieć lornetkę.
W Aberdare spotkamy ciekawą faunę i florę leśną, również słonie, nosorożce, przeróżne gatunki antylop, bawoła afrykańskiego, świnie a z kotów lwy, lampaty i serwale. Czasem można zobaczyć czarnego lamparta i serwala. Przy odrobinie szczęścia, z hotelu można zobaczyć bongo, inny rzadki gatunek leśnej antylopy. Zobaczymy tu również małpy, czarnopyskie koczkodany tumbili, które można również zobaczyć na sawannach oraz koczkodany czarnosiwe i czarno-białe. Te dwa ostatnie gatunki małp można spotkać wyłącznie w lasach. Z ptaków należy wypatrywać między innymi wojownika wspaniałego, dzioborożca, turaków i górskich nektarników.


- Mount Kenya NP
Mount Kenya jest najwyższą górą Kenii i drugą najwyższą w Afryce. Ma trzy główne szczyty: Batian 5199 m, Nelion 5188 m i Lenana 4985 m. Leży na równiku w parku Mount Kenya National Park, który zaczyna się na wysokości 3364m. Tylko na Lenanę można wejść pieszo, na Balian i Nelion to już tradycyjna wspinaczka górska. Wielu z naszych gości przyjeżdża tu aby rozkoszować się florą i fauną parku, ale mamy i takich których również interesuje wspinaczka i trekking.
Góra ma trzy strefy roślinności. Najwyżej położona strefa to jałowa pustynia górska ze śniegiem i skałami gdzie prawie wcale nie ma zwierząt. Poniżej znajduje się strefa afro-alpejska gdzie można zobaczyć osobliwie dużą roślinność i mniejsze ssaki takie jak zające, małe antylopy afrykańskie (dujkera i klipspringera) i góralki. Najniższa strefa to lasy górskie i bambusowe gdzie możemy zobaczyć afrykańskie bawoły, słonie, buszboki, świnie, małe antylopy afrykańskie, lamparty i małpy. Poniżej w górskich lasach spotkamy leśne antylopy bongo, lwy i serwale. Miłośnicy obserwowania ptaków również znajdą coś dla siebie, nekatarniki, turaki, papugi i wiele innych.


- Nairobi NP
Ten park jest położony około pół godziny jazdy od centrum Nairobi. Obejmuje obszar obszar 120 km2. Jest ogrodzony z trzech stron, zwierzęta mogą wchodzić do parku przez rzekę graniczącą z parkiem. Nie ma tu co prawda atmosfery dziczy, nie można go porównać z na przykład Masai Mara czy Amboseli i nie można go nazwać parkiem Wielkiem Piątki. Ale park jest blisko miasta i można zobaczyć tu prawie wszystkie ssaki, począwszy od lwów a skończywszy na antylopach. Mało który kenijski park może pochwalić się taką obfitością gatunków ssaków. Jeśli ktoś spędza dzień czy dwa w Nairobi warto wybrać się tu na krótkie safari. Raczej w tygodniu bo w weekendy może być tu tłoczno.

- Lake Navasha
Jezioro Navasha to jedno z dwóch słodkowodnych jezior leżących w kenijskiej części Great Rift Valley. Jezioro zamieszkuje około 500 hipopotamów, nad brzegami można zobaczyć pasące się antylopy a nawet zobaczyć rzadką mangustę bagienną.
Pierwsza godzina po wschodzie słońca jest dobrą porą aby nacieszyć oczy widokami jakie oferuje Navasha. Światło jest stonowane, jezioro spokojne a ptaki bardzo głośne. Być może zobaczycie z lądu nawet hipopotamy Hipopotamy na lądzie są bardzo niebezpieczne i agresywne. Nocami wychodzą z wody aby paść się na lądzie. Lepiej zawsze unikać spotkania z nimi.
Nad jeziorem zamieszkuje około 400 gatunków ptaków. Niektóre są nawet łatwe do zobaczenia; bociany, bieliki afrykańskie, tajemnicze zimorodki malachitowe czy biało-różowe pelicany. Inne ptaki które tu zobaczycie to kormoran etiopski, wężówka afrykaska, ślepowron zwyczajny, czapla modronosa, waruga, kleszczak afrykański, srebrzanka czerwonodzioba, dziwonos szaroboczny, gęsiec, kazarka egipska, łyska czubata, modrzyk, długoszpon afrykański, koronnik szary, szczudlak zwyczajny, szablodziób zwyczajny, sieweczka piaskowa, brzytwodziób afrykański, synogarlica senegalska, synogarlica czerwonooka, sowa mauretańska, puchacz mleczny, muchodławka wspaniał, miodowód duży, jerzyk mały i dzierzba białobarkowa.
Doskonałym sposobem eksploracji jeziora są wycieczki statkami które oferuje wiele hoteli w Navasha. W ten sposób można odwiedzić różne kolonie hipopotamów wokół jeziora i podziwiać ptactwo wzdłuż jego brzegów.
W pobliżu, na południe od jeziora Navasha znajduje się Hell's Gate National Park, jałowy, gorący i skalisty obszar, pełny wysokich na 25m wulkanicznych stożków, gorących żródeł i wąwozów oraz widoków na jezioro Navasha. Organizujemy tu zarówno klasyczne jak i piesze safari. A nawet rowerowe.
Jest tu dość dużo ssaków chociaż wiele z nich to małe gatunki. Z większych ssaków są tu żyrafy, antylopy elandy, górskie ridboki i koziołki skalne. W parku jest wiele drapieżnych ptaków, między innymi czarny orzeł, orłosęp i sęp. Nie ma tu hoteli więc dojeżdżamy tu z hoteli w Navasha które nie są daleko stąd.
Również niedaleko od Navashy, w Mount Longonot National Park leży wygasły wulkan. Bez problemu można wspiąć się na krawędź krateru i zejść do jego środka, który jest zalesiony i ma skąpą ale i nietkniętą faunę i florę.
80 km na południowy zachód od Navashy znajduje się Oserian Wildlife Sanctuary gdzie możemy zobaczyć białe nosorożce, zebry Grevy'ego i kudu większe. Regularnie widuje się tu gepardy, lamparty i serwale.


- Mount Longonot National Park
Park ten znajduje się około 1.5 h jazdy od Nairobi, w drodze do Masai Mara. Podobnie jak Hell's Gate leży na południe od Navashy. Ma powierzchnię około 50 km2. To najwyższy wulkan, 2776m, w kenijskiej części Wielkiego Rowu Afrykańskiego.
Jałowe zbocza ciągną się do szerokiej na 3 km krawędzi krateru by potem opaść stromo na jego dno. Tu zobaczymy koczkodany tumbili, pawiany i bawoły afrykańskie. Jedyny sposób aby zwiedzić krater to wspiąć się na górę. Ciężka, około 5 godzinna wspinaczka którą wynagrodzą piękne widoki. Stąd można zejść do krateru wąskimi ścieżkami czasem przedzierając się przez zarośla.- Lake Baringo
Leży na północ od Lake Bogoria w Great Rift Valley. Około 5 godzin jazdy z Nairobi. Ma powierzchnię 130 km2. Pomimo że jest położone w suchym rejonie to tereny najbliższe jezioru są stosunkowo bujne. Jezioro jest słodkowodne a jego wody mają czerwonawo brązowy kolor od górnych warstw gleby tego rejonu. Wokół jeziora jest trochę ssaków ale to głównie rejon do podglądania ptactwa. Możemy je tu obserwować zarówno podczas wycieczek pieszych jak i z łodzi. Żyje tu około 450 gatunków ptaków włącznie z czarnym orłem, różnymi dzierzbami, żołnami, bocianami i czaplami. Słynne są olbrzymie czaple żyjące na skale znajdującej się na jeziorze. W jeziorze Baringo zobaczymy również krokodyle i hopopotamy.

- Lake Bogoria National Reserve
Jezioro Bogoria o powierzchni 107 km2 leży na południe od jeziora Baringo ale w odróżnieniu od niego nie jest słodkowodne a alkaliczne. Słynie z olbrzymiej liczby flamingów które można tu zobaczyć w dzisiątkach tysięcy. Ponadto wiele innych ptaków wodnych. Populacja ssaków nie jest tu zbyt duża ale ten park, szczególnie jego wschodnie brzegi jest prawdopodobnie najlepszym miejscem aby zobaczyć kudu większe .Zobaczymy tu również różne gatunki antylop.
Temperatury są tu bardzo wysokie. Krajobraz jałowy i dziki. Na zachodnim brzegu są gorące źródła a na wschodnim, 600 m skalne ściany i Skarpa Escarpent.

- Lake Magadi
Jezioro Magadi, około 100 km2 powierzchni, leży w południowej Kenii na wysokości 579 m n.p.m. Jest bardzo płytkie i jego głębokość nie przekracza 1m. Ze wszystkich jezior Afryki ma najwyższą zawartość sody amoniakalnej. Podczas pory suchej jezioro pokryte jest grubą warstwą sody. Jest tu nawet wydobywana komercyjnie.
Woda przypływająca tu z Wielkiego Rowu Afrykańskiego zbiera się pod warstwą wody. W drodze woda jest ogrzewana geotermicznie co przyspiesza rozpuszczanie soli alkalicznych które są w podziemnych skałach. Potem wypływa na powierzchnię i zbiera się w jeziorze. Tutaj przy temperaturze ponad +40C paruje do atmosfery tworząc tzw.sodę śnieżną. Temperatura pokładów sody osiąga nawet do 65C.
Woda w jeziorze jest niezdatna do picia ale zawiera mikroorganizmy które przyciągają ptaki, głównie flamingi. Inne ptaki to między innymi pelikany, czaple i afrykańska warzęcha czerwonolica. Tylko tu można regularnie obserwować sieweczkę przylądkową.
Dzięki wulkanicznemu podłożu jezioro charakteryzuje się niesamowitą barwą. Czasem to różne odcienie kawy albo czerwonego wina. Skorupa pokrywająca jezioro mieni się mozaiką kolorów. Czasem jest biała, czasem różowa a nawet jasnozielona.
Możemy tu zobaczyć antylopy gerenuki, karakala czyli rysia stepowego i szablorogie oryksy. Jezioro odwiedzają ale rzadko żyrafy, strusie, lwy, gepardy, antylopy gnu i zebry. Jezioro leży około 100km od Nairobi, nie ma tu hoteli ale po drodze niedaleko jest Olorgesailie.

- Mwea National Reserve
Rezerwat Mwea to park dla miłośników ptactwa. Powierzchnia około 68 km2. Leży około 100km na północny wschód od Nairobi. Jest trochę niezagospodarowany, brak hoteli ale ma kilka dróg pozwalających nam na organizowanie safari.
Większa część parku to lasy i zarośla. Pobliskie zbiorniki wodne przyciągają zarówno wodne jak i brodzące ptaki. W parku zobaczymy również dużo ptaków drapieżnych. Są tu obecne słonie, mniejszy kudu, bawoły afrykańskie, hipopotamy, impale, buszboki, krokodyle, koby śniade i dzikie świnie. Z mięsożernych zobaczymy szakale, mangusty i żenety.

- Ol Doinyo Sapuk National Park
Park ten to zalesiona góra 2146 m. Znajduje się około 80 km na północ od Nairobi i ma powierzchnię 18 km2. Aby podziwiać widoki parku i otaczające go równiny wjeżdżamy jeepem na szczyt. Przy ładnej pogodzie można stąd zobaczyć Mount Kenya i Kilimanjaro. Tych co lubią piesze wycieczki zabieramy na szczyt w 3 godzinną wędrówkę w towarzystwie strażnika z parku.
Żyją tu koczkodany czarnosiwe i tumbili, afrykańskie bawoły i buszboki. W lesie mieszkają lamparty ale trudno je zobaczyć. Miłośnicy ptaków mogą podziwiać tu jastrzębie, turaki, żołny, trogony i nektarniki. W porach deszczowych zobaczymy tu też bardzo dużo różnych pięknych motyli.

- Olorgesailie National Monument
Olorgesailie to prehistoryczna osada Homo erectus, żyjących tu około 750000 lat temu. Znajduje się 70 km na południe od Nairobi, przy drodze nad jezioro Magadi. W muzeum zobaczymy kamienne narzędzia, siekiery i skamieniałe kości prehistorycznych zwierząt.

- Shompole
Shompole to obszar objęty ochroną i obejmuje około 140 km2. Jest położony w południowej Kenii na granicy z Tanzanią. Obejmuje dno Wielkiego Rowu Afrykańskiego na zachód i północny zachód od jeziora Magadi i tereny na wschód od Skarpy Nguruman. Masai Mara jest jakieś 80 km na zachód a na południe od granicy znajduje się tanzańskie jezioro Natron.
Dookoła Shompole jest grupa Masajskich ranch co zapewnia rozproszenie fauny i strefę ochronną. Shompole ma spektakularną scenerię, włącznie ze skarpą, sodowymi jeziorami Magadi i Natron z flamingami, wulkanicznymi górami, równinami, galeriami lasów wzdłuż rzek i podmokłymi terenami na równinach na północ od jeziora Natron. W tej części Kenii dno Rowu jest na wpół wysuszone ale Shompole ma ciągle wodę z rzeki Ewaso Nyiro River płynącej z północy do jeziora Natron oraz solidne wody gruntowe zasilane ze wzgórz na zachód od Skarpy Nguruman. Ze zwierząt zobaczymy tu między innymi żyrafy, zebry, elandy, antylopy gnu, słonie, bawoły, lwy, gepardy, lamparty, serwale, gazele, likaony, miodożery i wiele innych.---- Kenia południowo-wschodnia

- Amboseli NR
Amboseli National Reserve jest położony w południowo-wschodniej Kenii, tuż przy granicy z Tanzanią. Amboseli to zarówno obszary leśne, otwarte tereny trawiaste jak i podmokłe. Popularne miejsce to Observation Hill. Możemy tu wysiąść z samochodu i wejść na wzgórze aby podziwiać wspaniałą panoramę parku. Wzgórze nie jest strome a podejście nie jest strome.
Amboseli jest jednym z najlepszych miejsc w Kenii aby podziwiać słonie i czasem można spotkać ich bardzo duże stada. Dobrze jest tu przyjechać w porze suchej bo wtedy ściąga tu mnóstwo zwierząt. Oprócz słoni zobaczymy tu bawoły, antylopy gnu, zebry, żyrafy, hieny, antylopy i wiele z dużych kotów choć te ostatnie nie są tu widywane tak regularnie jak w Masai Mara czy Samburu.
Bedąc w Amboseli można zobaczyć najwyższą górę Afryki Kilimanjaro chociaż dość często widok jest przesłonięty chmurami albo lekką mgiełką. Niemniej jednak widok jest wspaniały.

  

- Tsavo National Park
Tsavo jest obszarowo największym parkiem w Kenii. Składa się z dwóch głównych parków, Tsavo West i Tsavo East oraz Taita Hills Game Sanctuary, South Kitui National Reserve, Ngai Ndethya National Reserve i Chyulu Hills National Park.
Spora część terenów Tsavo to sawanna i równiny ale są tu również lasy akacjowe, krzewy, gaje palmowe, półpustynie, lasy wzdłuż rzek, lasy górskie i skaliste wzgórza. W Tsavo jest tylko jedno jezioro Jipe w południowo-zachodnim Tsavo West.
Co do ilości gatunków występujących tu zwierząt Tsavo można porównać do Masai Mara. A są tu nawet gatunki których nie zobaczymy w Mara, to na przykład szablorogie oryksy, gerenuki i zebry Grevy'ego. W Tsavo znajduje się około 7000 słoni, dużo słoni i trochę nosorożców. W Tsavo jest ponad 400 gatunków ptaków, w tym wszystkie osiem sępów Afryki Wschodniej, osiem różnych dzioborożców i siedem rodzajów czapli. Tutaj też zobaczymy oba gatunki strusia, strusia czerwonoskórego i strusia szaroskórego. Ten ostatni występuje tylko na północ od rzeki Galana w Tsavo East.

- Tsavo West
Można tutaj zobaczyć wszystkie zwierzęta Wielkiej Piątki. Organizujemy tu klasyczne safari. Tsavo River przepływająca przez północną część Tsavo West przyciąga dużo zwierząt. Są tu też wulkaniczne źródła Mzima Springs z krystaliczną wodą i unikalnymi punktami obserwacyjnymi poniżej powierzchni wody z których możemy obserwować hipopotamy i ryby. Te naturalne źródła produkują dziennie 50 mln galonów świeżej wody. Na zachód od żródeł znajduje się Chaimu Crater który można zwiedzać pieszo a na północ od rzeki są warte zwiedzenia jaskinie Shatani Caves. Droga od źródeł do bram parku jest uważana za najlepszy teren safari.
W południowo-zachodnim Tsavo jest pełne trzcin jezioro Jipe z bogatą populacją ptactwa. Nad jeziorem możemy zobaczyć rybaczka srokatego, czarną czaplę, palmojada i afrykańskiego skimmera.


  

- Tsavo East
W tym parku również można zobaczyć Wielką Piątkę. Park jest suchszy niż Tsavo West. Głównymi atrakcjami są Wodospady Lugarda z dużą populacją ptactwa i Płaskowyż Yatta który jest jedną z największych na świecie pokryw lawowych. Najlepsze tereny na safari to obszary na południe i wzdłuż rzeki Galana.
Z ptactwa w Tsavo zamieszkują pelikan różowy i pelikan małyp, kleszczak afrykański, bocian białoszyi, ibis białowąsy, ibis kasztanowaty, sekretarz, orzeł czarny, orlik długoczuby, wojownik zbrojny, orłosęp, palmnojad, jastrzębiak mały, błotniak stepowy, perlica sępia, dropik rdzawoczuby, długoszpon afrykański, sieweczka śniada, czajka czarnoczuba, czajka koroniasta, rączak dwuobrożny, stepówka czarnolica, gołąb kasztanowaty, kukułka Diedrika, kukułka czubata, turak liliowoczuby, African orange-bellied parrot, kraska kreskowana, zimorodek malutki, żołna szkarłatna, żołna mała, sierpodudek purpurowy, lelek pustynny, syczek afrykański, muchołówka myszata, muchodławka wspaniała, białorzytka płowa, czołoczub czerwonooki, kruczyna czarnolica, liszkojad epoletowy, amarantka czerwonodzioba, motylik błękitnogłowy i nektarnik ametystowy. Podsumowując, Tsavo to raj dla miłośników ptaków.


 
Wodospady Lugarda

- Shimba Hills
Shimba Hills National Reserve znajduje się niedaleko od wybrzeża, na południe od Mombasy. Jego krajobraz bardzo różni się od większości innych parków. W tym pięknym pagórkowatym parku możemy zobaczyć lasy, polany i wspaniałe widoki. Wysokość od 100 do około 450m n.p.m. Jedynie tutaj zobaczymy populację antylopy szablorogiej. W Shimba Hills jest też dużo słoni, bawołów, żyraf, innych antylop, impali, bawolców, hien i serwali. Rzadko co prawda, ale można tu zobaczyć i lamparta który jest mistrzem w ukrywaniu się w bujnej tu roślinności. Nie ma tu lwów i nosorożców. Są również strusie i orły. Mnóstwo motyli.
Z Shimba Hills graniczy Mwaluganje Elephant Sanctuary, zalesiony rezerwat przyrody o powierzchni 36 km2. Żyje tu wiele słoni.


- Arabuko Sokoke National Park
To tropikalny las deszczowy niedaleko Malindi i około 60km na północ od Mombasy. Powierzchnia około 15 km2. Nie jest tak popularny jak inne parki gdyż nie ma tak bogatej fauny i flory. Ale to ciekawe miejsce dla miłośników nie utartych szlaków. Przez las prowadzi kilka ścieżek. Główną atrakcją są ptaki, albo rzadkie albo takie których nie zobaczymy wcale w innych rejonach. To na przykład turak koroniasty, nektarzyk białobrzuchy i świergotek. Zamieszkują tu też różne gatunki antylop oraz dwa rzadkie ssaki: dujker, mała antylopa afrykańska i ryjoskoczek, Rhynchocyon chrysopygus. Tutaj można wybrać się na klasyczne lub piesze safari.

- Arawale National Reserve
Rezerwat ten o powierzchni 533 km2 leży na północnym brzegu rzeki Tana. Około 40km w górę rzeki od Tana River Primate National Reserve we Wschodniej Kenii. Park założono dla ochrony rzadkiej antylopy hirola. Występują tu również słonie, zebry, bawoły, krokodyle, hipopotamy i kudu małe. Jest tu też bujne i zróżnicowane życie ptactwa. W Arawale drogi w zasadzie nie istnieją i wjeżdżamy tu tylko autami 4WD. Nie ma tu również żadnych hoteli.

- Boni & Dodori National Reserves oraz Kiunga Marine National Reserve
Parki narodowe, Boni o powierzchni 1339 km2, Dodori 877 km2 i morski park Kiunga są położone w północnej części kenijskiego wybrzeża, blisko granicy z Somalią. Morski park Kiunga obejmuje około 50 wysp i raf koralowych. Parki Dodori i Boni są na lądzie.
Przyroda parków Boni i Dodori jest bardzo zróżnicowana i zobaczymy tu piaszczyste plaże, nadmosrkie lasy, namorzyny a również trawiaste równiny i sawanny. Park Dodori założono głównie w celu ochrony lokalnej populacji topi, ale są tu też lwy, słonie, gazele i zebry. W parku Boni znajdziemy sporo słoni, szczególnie w porze suchej a także żyrafy, bawoły, antylopy z gatunku dujkerów i krętorogie gerenuki.
Niektóre wyspy parku morskiego Kiunga mają nawet 1 km2. Na wyspach jest trochę roślinności nie licząć agaw, trawy i krzaków. Możemy tu zobaczyć diugonie,żółwie i różne kolorowe ryby. Najszybciej możemy się tu dostać małym samolotem. Lądowisko znajduje się w Dodori. W tych parkach drogi są falalne więc wjeżdżamy tu tylko wozami terenowymi, głównie od południa. A do parku Kiunga pływamy łodzią, zazwyczaj z wyspy Lamu. W parkach nie ma hoteli ale około 10 km od Dodori jest wygodny hotel na wybrzeżu.
Ze względu na bliskość granicy z Somalią teren ten jest niebezpieczny i czasami narażony na bandyckie napady. Dlatego safari w ten rejon nie jest zawsze możliwe. Zależy to do aktualnego stanu bezpieczeństwa rejonu.

- Chyulu Hills National Park
Chyulu Hills National Park o powierzchni 471 km2 graniczy z Tsavo West. Fauna i flora nie jest tu bardzo bogata, ale można tu zobaczyć słonie, afrykańskie bawoły, antylopy, lamparty i elandy. Zamieszkują tu również gady takie jak mamby, żmije sykliwe, pytony i żółwie. Jest tu również dużo ptactwa.
Większa część tego górzystego parku pokryta jest trawą, zaroślami i lasami. Na górę wjeżdżamy autem terenowym. A stąd możemy podziwiać piękne widoki Kilimanjaro. Za dnia jest tu często gorąco i sucho, a noce bywają chłodne i wilgotne.

- Gede Ruins National Monument
Gede to ruiny miasta niedaleko Malindi i Arabuko Sokole na kenijskim wybrzeżu. Z nieznanych powodów mieszkańcy opuścili miasto około roku 1500 i zostało one pochłonięte przez roślinność. Ruiny zostały odkryte około 1900 roku. Zajmują powierzchnię około 200 m2. W 1920 zostały uznane pomnikiem historycznym. Tropikalne nadmorskie lasy otaczające ruiny obfituję w różne gatunki ssaków z rzędu naczelnych włącznie z koczkodanem czarnosiwym, gruboogonową małpiatka galago, pawianem i gerezą abisyńską. Są i dujkery (rodzaj antylop) oraz rzadkie ryjoskoczki Rchynchocyon Chrysopygus. Zamieszkują tu także jaszczurki i węże, włącznie ze czarną mambą.

- Kisite & Mpunguti Marine National Park
Nadmorskie parki Kisite Marine National Park i Mpunguti Marine National Park to obszar około 39 km2. Są położone na południe od Mombasy, blisko granicy z Tanzanią. Podobnie jak w Malindi/Watamu, główną atrakcją jest życie pod powierzchnią morza.
Rafy koralowe zapewniają wspaniałe warunki do snorkelingu i freedivingu. Możemy tu zobaczyć żółwie, mureny, delfiny, ryby papuzie i oczywiście wiele innych.

- Malindi i Watamu
Malindi/Watamu Biosphere Reserve to obszar 261 km2 koło Malindi, około 90 km na północ od Mombasy. Jest 30 km długi i szeroki na 5km. W skład rezerwatu wchodzą cztery graniczne parki morskie: Malindi Marine National Park, Malindi Marine National Reserve, Watamu Marine National Park i Watamu Marine National Reserve.
Większość przyjeżdża tu z nami na snorkeling albo oglądanie ryb i korali z łodzi o szklanym dnie. Jest tu dużo nadmorskich ptaków; biegusy morskie, mewy i siewki.

- Mida Creek
Mida Creek to prawie zamknięta zatoka o powierzchni około 5 km2 niedaleko Watamu National Park. Oferuje dobre warunki do podziwiania ptaków. Odpływ odsłania błotniste dno które jest ulubionym miejscem ptaków brodzących, a zarośla mangrowe otaczające zatokę są pełne różnego rodzaju ptactwa a ponadto zapewniają dobre ukrycie przy podchodzeniu ptaków. Możemy tu zobaczyć biegusa krzywodziobego, brodźca kwokacza, sieweczkę mongolską, sieweczkę pustynną, piaskowca, kulika mniejszego i wiele innych. W namorzynach można często zobaczyć miodożercę. Najlepszym okresem od obserwacji ptaków jest okres od marca do maja, kiedy wędrowne ptaki przelatują nad tym rejonem.

- Ngai Ndethya National Reserve
Park ten o powierzchni 212 km2 został założony w celu ochrony korytarza migracyjnego między Tsavo West i zachodnim Tsavo East, i aby chronić lokalne populacje słoni, afrykańskich bawołów i kudu małego. Krajobraz to mieszanina skalistych wzgórz, zarośli, lasów i sawanny. Nie ma tu dróg ani hoteli ale możemy przenocować w Tsavo tuż za granicami parku, przy głównej drodze między Mombasą a Nairobi.

- South Kitui National Reserve
South Kitui obejmuje 1833 km2 i graniczy z północną częścią Tsavo East. To obszar pokryty trawami, zaroślami i sawanną z akacjami. Ssaki z grubsza takie same jak w Tsavo czyli są tu lwy, słonie, lamparty, żyrafy i kudu mniejsze. Safari nie są tu organizowane.

- Taita Hills Game Sanctuary
Około 20km na wschód od Tsavo West znajduje się Taita Hills Game Sanctuary, bardzo dobrze utrzymany prywatny park o powierzchni 113 km2. Zamieszkują tu lwy, słonie, bawoły, gepardy i wiele innych.

- Tana River Primate National Reserve
To mały park o powierzchni 169 km2. Znajduje się wzdłuż rzeki Tana River, jakieś 100 km od kenijskiego wybrzeża. Jak wskazuje nazwa park założono dla ochrony miejscowych ssaków naczelnych. Tylko tutaj zobaczymy niezwykle rzadkie i zagrożone dwa gatunki: gerezę rudą i mangabę oliwkową. Żyją tu również pawiany i inne małpy. W sumie siedem gatunków mapł.
Park to mieszanina lasów i sawanny. Z innych ssaków zobaczymy tu lwy, słonie, dujkery, żyrafy, zebry Grevy'ego, bawoły, oryksy i mniejsze kudu. A rzeka jest pełna hipopotamów i krokodyli. Również mnóstwo kolorowego ptactwa.

---- Kenia zachodnia

- Kakamega Forest National Reserve
Kakamega Forest National Reserve to tropikalny las deszczowy o powierzchni 45 km2. Znajduje się na północ od jeziora Victoria w kierunku granicy z Ugandą. Las jest tego samego typu jaki znajdziemy w południowej Ugandzie ale to jedyny las tego rodzaju jaki pozostał jeszcze na terenie Kenii. Dookoła niego znajdują się ziemie uprawne. Las zajmuje powierzchnię około 240 km2 a rezerwat jest tylko jego małą częścią. Odległość od Nairobi to jakieś 500 km i cały dzień drogi autem. Dojeżdżamy tu z Kisumu Town na północy Lake Victoria bardzo malowniczą drogą (około 1,5h).
Główną atrakcją Karamegi jest sam las. W parku znajduje się ponad 100 gatunków drzew i wiele innych roślin włącznie z orchideami. Ze ssaków zobaczymy tu koczkodana czarnosiwego, koczkodana nadobnego i gerezę abisyńską. Tylko tutaj występuje jeżatka afrykańska. A nocą zobaczymy szybujące między drzewami wiewiórkowate gryzonie. W lesie żyje około 350 gatunków ptaków, niektóre bardzo rzadkie lub wcale nie występujące w innych rejonach Kenii. Są to na przykład niebieskie turaki i różne rodzaje słowików. Znajduje się tu również bogata reprezentacja węży i gadów. Około 15 km stąd jest Kalamega Town gdzie znajdujemy zakwaterowanie.

- Lake Victoria
To drugie największe na świecie słodkowodne jezioro. Ma powierzchnię 68800 km2 i jest głębokie na 100 m. Należy częściowo do Kenii, Tanzanii i Ugandy. Jezioro ma olbrzymi wpływ na klimat południowo-zachodniej Kenii. Parowanie jeziora połączone z otaczającymi je górami jest przyczyną wilgotnego powietrza i ulewnych deszczy. Przy jeziorze są gęsto zaludnione i produkcyjne ziemie uprawne, znane z herbaty oraz trzciny cukrowej, bananów i kukurydzy. Na północnym krańcu kenijskiej części jeziora znajduje się Kisumu, trzecie pod względem wielkości miasto w Kenii. Ma około pół miliona mieszkańców.
W Kisumu znajduje się Impala Park, gdzie możemy zobaczyć rzadką antylopę sitatunga, ulubione miejsce hipopotamów Hippo Point i Kisumu Museum. W Kisumu znajduje się też jeden z największych i najruchliwszych targów w Kenii. Niedaleko od Kisumu jest wioska rybacka Ndunga Beach, wyspa Mfangano z malowidłami na skałach, i mała wyspa park Ndere Island National Park.
Dalej na południe jeziora jest mały port Homa Bay gdzie możemy znaleźć nocleg i ruszyć na zwiedzanie Ruma National Park. W zatoce żyje sporo krokodyli. Niedaleko jest piękna wyspa Rusinga, gratka dla wędkarzy chcących złowić w jeziorze olbrzymiego okonia nilowego. Wyspa jest pełna skamielin ssaków naczelnych sprzed 27 do 17 mln lat. W pobliżu jest jeszcze jedna wyspa, Takawiri Island często odwiedzana przez miłośników wędkarstwa.

- Mount Elgon National Park
Mount Elgon to wygasły wulkan na zachodniej granicy. Jest to druga najwyższa góra Kenii, 4302 m. Obszar jaki obejmuje park narodowy to 169 km2. Przyroda to sawanny i obszary leśne na mniejszych wysokościach, i wrzosowiska w wyższych partiach. Góra ma 8 km krater i groty utworzone przez słonie kopiące w poszukiwaniu minerałów.
Ze ssaków zobaczymy tu afrykańskie bawoły, słonie, buszboki, białoczarne gerezy abisyńskie, czarnoczelne dujkery, dzikie świnie i lamparty. W Mount Elgon można też spotkać złocistego kota afrykańskiego. Duża populacja ptactwa, między innymi turaki, oriole i trogony. Park jest dość daleko od najczęściej odwiedzanych parków. Tuż obok parku znajduje się przyzwoity hotel gdzie się często zatrzymujemy. W samym parku jest kilka pól biwakowych i bandas. W tym rejonie mamy jeszcze dwa inne parki, Saiwa Swamp i Kakamega Forest.

- Nasolot & South Turkana National Reserves
Nasolot National Reserve to 92 km2 a South Turkana National Reserve 1091 km2. Oba znajdują się w północno-zachodniej Kenii przy granicy z Ugandą. Odległość od Nairobi to około 500km. Parki są niewykorzystane, przynajmniej jeśli chodzi o turystykę bo w Nasolot zbudowano elektrownię wodną. Obszar parków jest zdominowany przez suchy busz i dwie góry. Przyroda nie jest zbyt bogata ale są tu słonie, mniejsze i większe kudu (mniejsze w Nasolot a większe w South Turkana). Na tym terenie nie ma żadnych hoteli.

- Ndere Island National Park
Ndere o powierzchni 4 km2 to wyspa we wschodniej części Lake Victoria. Jest tu mała populacja roślinożerców plus krokodyle i ptactwo. Główne atrakcje tutaj to piesze wycieczki, wędkarstwo i podglądanie zwierzyny zarówno podczas pieszych wypraw jak i z łodzi. Na wyspę dostajemy się łodzią z Kisumu.

- Ruma National Park
Ruma National Park dawniej znany jako Lambwe Valley National Reserve jest usytuowany w zachodniej Kenii, około 20 km na wschód od Victoria Lake i 350 km od Nairobi. Obejmuje obszar 120 km2. Większość terenu parku to pofałdowana sawanna przeplatana obszarami leśnymi. Pierwotnie park utworzono w celu ochrony lokalnej populacji antylop roan, gatunku który można spotkać tylko w kilku miejcach w Kenii. Z innych również rzadkich roślinożerców znajdują się tutaj afrykańskie antylopy oribi i bawolce Jacksona. Jest tu również populacja bawołów, lampartów i topi. Ponadto strusie, zebry i żyrafy. W Ruma nie ma hoteli i korzystamy z zaplecza nad brzegami Lake Victoria.

- Saiwa Swamp National Park
Niedaleko od Mount Elgon, na granicy z Ugandą znajduje się nieduży park Saiwa Swamp National Park o powierzchni 3 km2. Jest najmniejszy z kenijskich parków i został utworzony w celu ochrony miejscowej populacji antylopy sitatunga żyjącej na tych bagiennych terenach. Wiekszość terenu parku to bagna i lasy. Do parku nie wolno wjeżdżać autami i możemy go zwiedzać wyłącznie pieszo.
Oprócz sitatungi możemy tu zobaczyć gerezy abisyńskie, lamparty, małpiatki potto, koczkodany nadobne i wydry plamoszyjne. Z ptaków zobaczymy tu różne turaki, niebieskie i szare, brodacze, trogony narina i wiele innych. W sumie 250 gatunków ptaków co, biorąc pod uwagę małe rozmiary parku, jest imponującą liczbą. Przy parku jest kamping i parę obozów. Niedaleko stąd (22km) jest lądowisko w Kitale.

---- Kenia północna
Północna Kenia jest uważana za mniej bezpieczną od innych rejonów turystycznych w południowych częściach Kenii. I to nie z powodu zwierzyny a bandyckich napadów na bezbronnych turystów. Wypady tutaj wymagają więc dodatkowych środków bezpieczeństwa i ostrożności. W dodatku drogi są tu bardzo złe a klimat surowy. Ale na pewno warto tu przyjechać.

- Chalbi Desert
Pustynia Chalbi znajdująca się w północnej Kenii to płaska piaszczysta pustynia o powierzchni około 100000 km2 ciągnąca się na północ w kierunku Etiopi. Pustynia graniczy na zachodzie z jeziorem Turkana. Zamieszkują tu koczownicze plemiona. Uboga przyroda.

- Lake Turkana
Jezioro Turkana dawniej znane jako Jezioro Rudolfa ma powierzchnię 6400 km2 i znajduje się w północnej Kenii przy granicy z Etiopią. Jest długie na 290 km i w najszerszym miejscu ma 50 km co sprawia, że jest znacznie większe niż jakiekolwiek z jezior w Wielkim Rowie Afrykańskim (Great Rift Valley). Jest to też największe pustynne jezioro na świecie i z powodu koloru często jest nazywane Morzem Nefrytowym (Jade Sea).
Nad jezioro dostajemy się autami, od Nairobi to około 650 km przez pustynne i półpustynne tereny bardzo złymi drogami. W czasie pory deszczowej niektóre drogi bywają tu nieprzejezdne. Oprócz klasycznych safari drogowych organizujemy tutaj również safari samolotem. Możemy tu zobaczyć wiele gatunków antylop i dużo krokodyli nilowych.
Tereny przy jeziorze Turkana są bardzo gorące, bardzo suche i bardzo dzikie. W wyniku parowania i niewystarczającego dopływu wodu poziom wody jeziora obniża się. W marcu i kwietniu, w drodze na północ nad Zatoką Fergusona we wschodniej części jeziora przelatuje wiele wędrownych ptaków. Ponownie możemy je zobaczyć tutaj we wrześniu i październiku, gdy wracają na południe.
W jeziorze Turkana są wspaniałe warunki na wędkowanie. Są tu miedzy innymi okoń nilowy, osiągający nawet 100kg, tilapia i Hydrocynus goliath (tigerfish). Na zachodniej stronie jeziora mamy dwa hotele dla wędkarzy. Oczywiście mogą z nich korzystać nie tylko miłośnicy wędkarstwa. Od północnego wschodu z jeziorem Turkana graniczy Sibiloi National Park a na wyspach znajdujących się na jeziorze są dwa inne parki: South Island National Park i Central Island National Park.

- Losai National Reserve
Około 450 km na północ od Nairobi i 80 km na południe od Marsabit znajduje się rezerwat Losai National Reserve. Ma powierzchnię 1806 km2. Fauna i flora podobna to tej z suchszych rejonów Marsabit ale nie jest za bogata. Możemy tu zobaczyć słonie, lwy, gerenuki, mniejsze i większe kudu. Do tego parku wjeżdżamy wyłącznie autami terenowymi i tylko podczas suchej pogody.

- Maralal National Sanctuary
Ten rezerwat o powierzchni 250 km2 to suchy i skalisty park dookoła miasta Maralal Town, około 350km na północ od Nairobi. W tym parku możemy zobaczyć elandy, bawoły, impale, pawiany, lamparty, żyrafy, hieny, zebry i guźdźce. Czasami można zauważyć tu słonie przechodzące z zalesionych wzgórz na północy parku. Tutaj możemy wybrać się na piesze safari a nawet na wielbłądach czy osłach.

- Marsabit National Park
560km na północ od Nairobi znajduje się góra Mount Marsabit, wygasły wulkan 1707 m górujący na okoliczną pustynią i półpustynią. Wulkan pokryty jest gęstym lasem i często z rana i nocą spowija go mgła. Góra ma przynajmniej trzy kratery, z których dwa są mniej lub bardziej zalane wodą w zależności od ilości opadów. Góra znajduje się pod ochroną parku narodowego Marsabit National Park który ma powierzchnię 2088 km2.
Niższe partie zbocza góry są, podobnie jak i otaczające ją tereny, jałowe i suche. W kierunku północnym znajdziemy suchy busz i akacje a potem pustynię czarnej lawy. Możemy tu zobaczyć niektóre rzadkie gatunki ptaków jak na przykład strusia szaroskórego i Heuglin's bustard. Ale Mount Marsabit jest znane głównie z występujących tu olbrzymich słoni i populacji kudu większego. Fauna i flora jest tu dość bogata i urozmaicona. Zobaczymy tu również lwy, gepardy, żyrafy, karakale, pasiaste hieny i hieny grzywiaste które widuje się tu częściej niż w innych parkach.
Mamy tu ponad 350 gatunków ptaków z czego 50 to ptaki drapieżne włącznie z orłosępem i wielkim sępem. Jest tu 13 gatunków nietoperzy. Północna i zachodnia częśc parku graniczy z dużo większym rezerwatem Marsabit National Reserve, suchym obszarem który przechodzi w pustynię Chalbi a ta ciągnie się przez 300km na północny zachód w stronę jeziora Turkana . W parku jest mało dróg i zwiedzamy go głównie pieszo. Ze względu na zły stan dróg wjeżdżamy na te tereny tylko autami terenowymi.

- Mathews Range
Mathews Range to pasmo górskie na północ od rezerwatu Samburu National Reserve. Ciągnie się przez 150 km w kierunku północnym. Najwyższy szczyt to Warges 2690 m. Duża część pasma pokryta jest górskim lasem, z wysokimi i zawsze zielonymi drzewami. Znajdują się tu ponadto afrykańskie drzewa oliwne i cedry. Występujące tu zwierzęta są typowe dla lasu tego rodzaje. Są tu słonie, buszboki, bawoły, gerezy oraz koczkodany nadobne. Te ostatnie w liczbie 200-300 z całej ich 1000 populacji zamieszkującej Kenię. Organizujemy tu różne safari włącznie z safari pieszymi, tropieniem zwierząt, wycieczkami na miejscowe targi i do wiosek plemiona Samburu.


- Mount Nyiru
Góra ta, Mount Nyiru leży między jeziorem Turkana, Samburu Hills, Ndoto Mountains i Mathews Range. Sięga 2750 m n.p.m i razem z innymi górami tworzy wschodnią ścianę Wielkiego Rowu Afrykańskiego. Spora część góry pokryta jest zielonym górskim lasem, włącznie z drzewami oliwnymi i cedrami w południowych jej częściach i bardzo gęstymi lasami bambusowymi na terenach gdzie występuje gęsta mgła. Niższe tereny otaczające górę to gęsty kolczasty busz, zdominowany przez akacje i różne gatunki balsamowców. Mamy tu hotel gdzie się zatrzymujemy i ruszamy na różne safari, piesze i na wielbłądach oraz wyjeżdżamy na wycieczki do wiosek plemion Samburu, na pustynię Chalbi lub nad jezioro Turkana. Niedaleko, około 0,5h jazdy stąd jest nieduże lądowisko z własną Cessną.

- Namunyak Wildlife Conservancy
Namunyak Wildlife Conservancy to obszar 750 km2 graniczący z południowymi partiami Mathews Range. Tutaj zobaczymy duże populacje słoni, lwów, gepardów, lampartów, bawołów, kudu, impali i żyraf. Duża powierzchnia tego obszaru pokryta jest akacjami i balsamowcami. Nocujemy w obozie u podnóża góry Warges. Są tu wygodne namioty z prysznicami i werandami. Jest tu też naturalny basen skalny i wodopój gdzie przychodzi mnóstwo zwierząt. Tutaj odbywają się i klasyczne safari samochodowe i piesze oraz hiking na Mathews Range.

- Sibiloi National Park
Park Sibiloi o powierzchni 1570 km2 jest położony nad brzegami północno wschodniej części jeziora Turkana. To kraina zwierząt które zaadaptowały się do tego gorącego i suchego środowiska. Zobaczymy tutaj zebry, strusie, gerenuki i topi. Szacuje się, że w jeziorze mieszka populacja ponad 10000 krokodyli. Mnóstwo ptactwa,ponad 350 gatunków. W parku znajduje się Koobi Fora, teren pełny skamielin sprzed ponad dwóch milionów lat.

- South Island & Central Island National Parks
Jezioro Turkana ma trzy główne wyspy z których dwie to parki narodowe. South Island National Park 39 km2 ma jeziora kraterowe i jest tu dużo ptactwa, Central Island National Park 5 km2 należy do krokodyli i wyspa jest ich miejscem lęgowym. Na wyspę pływamy łodzią z zachodniego brzegu jeziora.